
Méretek: 100 x 70 mm, oxigénmentes égetésű (fekete) kerámia, felső töredéke, peremrésszel. Valószínűleg egy nagyméretű ivócsésze töredéke.
Díszítés: tollal történő pöttyözés, 6 sor pötty a perem közelében és 5 sor az alja felé.
Felirat: ṂARTIA[S]
Történet
A feliratot az égetés után készítették, amikor az edény elkészült és használatra készen állt. Ennek elvégzéséhez egy precíz fémszerszámot használtak, a módszer pedig az edény felületére történő karcolás. Az írás nyelvtanilag helyes és nagyon szépen kalligrafált, ez adja annak bizonyosságát, hogy művelt szerzővel van dolgunk. Általában ilyen esetekben a szerző egyben a tárgy tulajdonosa is.
Ebben az esetben a XIII. Gemina légió egyik katonájára gondolunk, aki a Martias vezetéknevet viseli. Érdemes néhány szót szólni a XIII. Gemina légióról is (a “gemina” szó ikertestvért jelent, és arra a négy egyforma légióra utal, amelyet Caesar a gall háború idején Galliában toborzott), amelynek ez a Martias is tagja lehetett. Jelképe az oroszlán volt, ami arra utal, hogy valamikor nyáron toborozták.
Története során részt vett a Caesar és Pompeius, Octavianus és Marcus Antonius közötti polgárháborúkban, valamint a Közép-Duna-vidék és a Balkán meghódításában és pacifikálásában a Kr. u. 1. században. Miután részt vett a dáciai hódító háborúkban ez volt az egyetlen légió, amely az új tartományban maradt egész fennállása alatt, az apulumi castrumban. Parancsnoka (legatus legionis), aki praetori rangú szenátor volt, Kr. u. 117-től 168-ig Felső-Dácia (Dacia Superior) helytartója volt. A légió jelenléte Apulumban a legfontosabb városi központ kialakulásához vezetett, két várossal, katonai településekkel és a konzuli helytartó székhelyével.